ešte sme tu..

PREČO TRHY NIE SÚ AJ INDE, ALEBO NIE JE MESTO AKO MESTO

Často-prečasto dostávame maily či telefonáty typu- bol som na trhoch tam a tam, páčilo sa mi to, prečo nie sú trhy aj u nás?

Dôvod je jednoduchý- nie všade má vedenie mesta záujem trhy usporiadať, alebo ináč- urobiť niečo pre svojich občanov.

Je zaujímavé, ako niektorí ľudia rýchlo zabudnú, že ich funkcia je služba občanom, ktorí si ich zvolili a verili že sa im bude v meste lepšie a pohodlnejšie žiť.

Niektoré mestá sa nám ani neunúvali odpísať čo i len krátko- ďakujeme, nemáme záujem.

Niektoré mestá nám síce odpísali že áno, ale cenu za prenájom priestoru (ten musíme platiť všade) stanovili takú, že by Ste museli platiť Vy, naši zákazníci za jeden kg paradajok minimálne 10 eur. Tak sme museli poďakovať za prejavený záujem. Nič nepomohla naša argumentácia, že trhy sú pre ľudí- občanov mesta a tých, ktorí na okolí niečo pestujú alebo vyrábajú. Biznis je biznis , neustúpili.

Sú mestá, kde vedenie o trhy záujem prejavilo, dospeli sme k dohode a všetko vyzeralo tak, že trhy budú. Z rôznych príčin ale nie sú (nenašli sme prívod elektriny, ponúknutá plocha sa bude rekonštruovať a pod.) To sú objektívne príčiny ktoré musíme akceptovať.

Stretli sme sa aj s typicky slovenským fenoménom- miestny mäsiar a pekár, ktorý je kamarát s primátorom a chodia spolu na poľovačky, nesúhlasil s trhmi, lebo by to ohrozilo jeho existenciu. Konkurencia je konkurencia, tú treba likvidovať. Tak.

Pri tom múdry a podnikavý človek urobí inú vec- príde na trhy, pozrie čo urobila konkurencia a prispôsobí svoju výrobu tomu, čo ľudia kupujú. Dokonca to ešte vylepší a príde na trhy predstaviť, urobí si reklamu, ktorá sa mu vráti v jeho predajni.

Príkladu takéhoto podnikania máme tiež dosť a my si týchto ľudí veľmi vážime, preto trhy robíme. Dokonca sme radi, keď práve domáci prídu na „svoje trhy“, dáme im vždy možnosť ponúknuť to, čo vyrobili.

Naopak sú mestá, ktorých vedenie sa všemocne snaží, aby trhy boli bohaté, sú radi že môžu pre svojich občanov niečo urobiť. Sami prichádzajú s ini iatívou ako čo vylepšiť aby sa ľudia cítili dobre. Odozvou im je samozrejme to, že občania si ich prácu vážia a oceňujú ju. My z nášho uhla pohľadu musíme konštatovať že sa im to darí. Našťastie takýchto miest začína byť aj u nás čoraz viac.

A preto niekde trhy sú a inde nie sú.© 2013-2017 Farmárske trhy s.r.o. Všetky práva vyhradené.